Public Library Board

Meetings: Library Board meetings to be held on the following dates in 2022 at 4:00 p.m., Hays Public Library, 1205 Main Street.

January 19, 2022
February 16, 2022
March 16, 2022
April 13, 2022
May 18, 2022
June 22, 2022
July 13, 2022
August 17, 2022
September 14, 2022
October 12, 2022
November 16, 2022
December 14, 2022

The goal of the Hays Public Library Board is to secure the best possible Library they can for the people they serve. The Hays Public Library assembles, preserves and administers, in organized collections, books and related educational and recreational materials in order to promote the communication of ideas, an enlightened citizenship and enriched personal lives. They provide opportunity for recreation through the use of literature, music, films and other art forms. They seek to continually identify community needs, to provide programs of service to meet such needs and to cooperate with other organizations, agencies and institutions which can provide programs or services to meet community needs. They also strive to increase usage of library services by making the public aware of all resources through an active public relations plan and encourage the public to educate themselves continuously.

The Hays Public Library’s policy/code of ethics includes the American Library Association Freedom to Read Policy, the Library Bill of Rights and Confidentiality of Borrowers Records.

Members

The Hays Public Library Board consists of 7 voting members appointed by the Mayor with the consent of the City Commission, for terms of 4 years each. State law limits eligibility on this board to 2 consecutive terms (a person appointed to an unexpired term remains eligible for 2 consecutive 4-year terms upon completion of the unexpired term). In addition to the appointed members of the board, the Mayor shall be an ex officio member with the same powers as appointed members, but no person holding any office in the municipality shall be appointed a member while holding such office.

  • Shelley Bryant
    Expires April 22, 2025 (1st full term)
  • Amy Feauto
    Expires April 30, 2023 (2nd term)
  • Christy Craig
    Expires April 30, 2026 (1st term)
  • Patti Park
    Expires April 30, 2024 (2nd term)
  • Emily Roth
    Expires April 30, 2026 (1st term)
  • Mary Toepfer
    Expires April 22, 2025 (2nd term)
  • Katherine Wolfe
    Expires April 30, 2024 (2nd full term)
  • Mayor
    Ex Officio